kalendář jmen

Festival dechových hudeb

Neděle 17. Červen 2018 14:00
Typ akce: 
Vstupné: 
250,-Kč
e-vstupenka: 

Festival dechových hudeb

 


Uvádí Jožka Šmukař


HRÁT A ZPÍVAT BUDOU:


BORŠIČANKA

Kapela vznikla v roce 2001 a jejím zakladatelem a kapelníkem je Antonín Koníček. Ten je znám příznivcům dechovky nejen jako zakladatel a dlouholetý kapelník Vlčnovjanky, ale i jako trumpetista, hudební skladatel a majitel hudebního vydavatelství AKon, které vydává MC a CD hlavně s dechovkami.
BORŠIČANKA AK za tuto krátkou dobu své existence už absolvovala stovky různých vystoupení, nejen po naší vlasti, ale i v zahraničí – např. Rakousko, Německo, Švýcarsko, Holandsko, Francie, Lichtenštejnsko apod. Vystupovala taky v několika pořadech ČT a je velmi často slyšet i na vlnách českého rozhlasu. Od svého vzniku natočila již 6 samostatných CD-desek a na několika dalších spoluúčinkuje.
BORŠIČANKA Antonína Koníčka je kapela 13 muzikantů a 3 zpěváků, převážně absolventů konzervatoře a akademie. Boršičanka Antonína Koníčka je 1. vícemistrem Evropy profesionálních dechovek pro rok 2002 z rakouského Schladmingu


TRNKOVJANKA

Dechová hudba Trnkovjanka byla založena v červnu roku 2002 Tomášem Černochem, který tehdy měl pouhých 13 let. Velkou zásluhu na vzniku dechové hudby v Kašavě má i tehdejší starosta pan Stanislav Marcoň, který poskytl prostory bývalé školky ke zkoušení a pomohl v prvních krůčcích jejího vzniku. Svou podporu našla Trnkovjanka i u pana Libora Mikla, tehdejšího učitele v základní umělecké škole a dirigenta dechového orchestru mladých ve Zlíně. V začátcích DH Trnkovjanky vypomáhal s uměleckým výrazem pan Vladimír Češek, dlouholetý 1. trumpetista Moravanky  Jana Slabáka. Dnes se o uměleckou stránku stará Tomáš Černoch, absolvent konzervatoře P. J.  Vejvanovského v Kroměříži. Dechová hudba Trnkovjanka získala již několik ocenění u nás i v zahraničí. Mezi své poslední úspěchy řadí účast na Mistrovství České republiky dechových hudeb - XX. ročník národní soutěže malých dechových orchestrů, kde získala 2. místo v národním finále a diplom za nejlepší sólový výkon ve skladbě Nezbedníci od M.R. Procházky v podání Martina a Marka Frankeových.


ÚHLAVANKA

Kapela Úhlavanka má za sebou již 45 let činnosti. Po celou dobu svého působení šíří kvalitní hudbu a důstojně reprezentuje město Klatovy. Úhlavanku můžete slyšet a vidět nejen v Klatovech, ale i na mnoha kulturních a společenských akcích v blízkém i vzdálenějším okolí. Kapela šíří slávu české hudby také při zahraničních vystoupeních.
V posledních letech prošla kapela poměrně širokou omlazovací kúrou. Na místa starších hudebníků nastoupili mladí absolventi konzervatoří a lze konstatovat, že je nynější hráčské obsazení orchestru velmi stabilní. Současný stav umožňuje podstatné rozšíření repertoáru orchestru a zařazení technicky náročnějších skladeb. Výsledkem je samozřejmě i zvýšená kvalita hudební produkce.
Základní repertoár kapely tvoří převážně písně ze Šumavy a jihu Čech. Celý repertoár Úhlavanky je však mnohem širší a uspokojí jistě každého milovníka dobré muziky, a to nejenom dechovky.