Připravujeme pro vás


Žďárský „letňák“ s doprovodným programem i muzikou pro seniory

Ať si kdo chce, co chce říká, ke správným prázdninám patří letní kino. A že ve Žďáře má „letňák“ svoji tradici a své návštěvníky, o tom netřeba mluvit. A proto se můžeme všichni těšit ve dnech od 10. do 13. srpna za Domem kultury ve Žďáře nad Sázavou, že po roce opět prožijeme krásné večery s dobrými filmy pod večerní oblohou v luxusním sousedství řeky Sázavy. Letošní ročník jsme pojali tak, aby si každý z vás minimálně jeden večer mohl užít podle svého gusta a ostatní hrací dny ho také neurazily.

Před filmem Chinaski: Každej ví kulový bude autogramiáda členů kapely

Nejen pro fanoušky skupiny Chinaski startujeme ve středu 10. srpna dokumentem Chinaski: Každej ví kulový. A přijďte minimálně hoďku před promítáním, protože film přijede uvést delegace z kapely a chybět nebude ani autogramiáda.

Ve čtvrtek nás čeká pro nejmenší diváky půlhodinka s Krtkem, a pak česká romantická komedie tohoto léta, jejíž název ve dnech vydání tohoto časopisu ještě nemůžeme prozradit. Nicméně můžeme slíbit, že se vám film bude líbit a že je určen úplně pro všechny, co se rádi smějí, dojímají a umí milovat.

Filmový maraton s Lavim

Pátek jsme zasvětili všem vyznavačům nekorektního humoru a nadhledu. Jedná se o večerní filmový maraton s Lavim. A střihneme si hned dva filmy, a to Vyšehrad: Seryjál a Vyšehrad: Fylm. Co k tomu dodat?  Snad jen: deky s sebou, protože okolo desáté večer již může být „kosa“ a pivko také zrovna nezahřeje.

V sobotu zahrají Chlapci z Moravy

Finální sobota je určena odpoledne všem dříve narozeným spoluobčanům. Filmy vyměníme za posezení a taneček s muzikou. Zahrají harmonikáři Chlapci z Moravy.

A večer se všechny děti a jejich doprovod mohou po animáku Mach a Šebestová těšit na nejlepší pohádku minulého roku. No jistě, čeká vás skvělé Tajemství staré bambitky 2.

A i když Kino Vysočina musíme od 18. července na 14 dní z technických důvodů uzavřít, ještě před letním kinem ho na víkend otevřeme a po letním kině najedeme opět na standardní režim. Chystáme pro vás plejádu nových premiér, ale i besedy spojené s promítáním a další akce. A navíc si budete moci koupit vstupenky z našeho nového prodejního terminálu, který je již v těchto dnech v kině vystaven.

Takže přátelé, těšíme se na vás v Kině Vysočina a od 10. srpna na „letňáku“ za Domem kultury. Popcorn, pivo, limo, klobásy a dobrá nálada rozhodně nebudou chybět.

Aleš Hrbek


Galerii ve Staré radnici ozáří světelné objekty Zuzany Bartošové

Světelné objekty z dílny vizuální umělkyně Zuzany Bartošové zaplní prostor Galerie ve Staré radnici na výstavě Světelný objekt. K vidění budou díla, která mění při větším počtu návštěvníků a změně okolní teploty barvu nebo tisky tvořené technikou suché jehly převedené do trojrozměrné formy pomocí 3D tisku. Vernisáž výstavy proběhne 28. 6. 2022 v 17:00.

Výtvarnice Zuzana Bartošová se věnuje instalaci, objektu a soše. Vystudovala ateliér Sochařství 2 na FaVU v Brně z toho dva roky na FUD v Ústí nad Labem a půl roku působila na stáži v Estonsku na Estonian Academy of Arts v ateliéru Installations and Sculpture. V současné době vede obor Design a vizuální komunikace na SUPŠ Jihlava-Helenín.

Výstava světelný objekt představuje vybrané světelné objekty, které jsou určitým průřezem tvorby světelných objektů a instalací vzniklých mezi lety 2018 až 2022. Většina děl vznikala ve spolupráci s Andreou Uváčikovou a jsou tak často vytrženy z kontextů minulých výstav a projektů. Společným jmenovatelem objektů je však 3D tisk a s tím spojený plast. Na výstavě můžeme vidět objekty ze dvou sérií. První je s názvem A kumulace a reaguje na problémy spojené s velkým počtem obyvatel a volně tak navazuje na problematiku tohoto shromažďování. Objekty vycházejí z úvah o prostoru a obydlích, která si stavíme, a jsou tak volným ztvárněním myšlenek o prostorových řešeních vycházejících z geometrizovaných hmot, které nás všudypřítomně obklopují. Tyto objekty reagují na své okolí a při větším počtu návštěvníků, se objekty zahřívají a mění barvu, díky tomu, že jsou vyrobeny z termosenzitivního materiálu. Světlo zde simuluje pocit tepla, které s ním je spojené.

Druhá série má název Shapeshift. Hlavním tématem je pojednání o objektu, jeho reprezentaci a remediaci. Výchozí inspirací pro vytvoření objektů byly tisky tvořené technikou suché jehly, serigrafické tisky a kresby objektů, jejichž autorkou je Andrea Uváčiková. Tyto studie přebírá Zuzana Bartošová a na jejich opětovném převodu do trojrozměrné formy (ovšem již v posunuté, digitalizované formě) rekonstruuje tvary do podoby minimalistických objektů. Klade v nich důraz na viditelnost struktur, které vznikají přirozeně při 3D tisku. Nástroje determinují i velikost a barevnost jednotlivých segmentů, z kterých jsou objekty sestaveny.

Ačkoliv autorka zadává stejná vstupní data, použitím až třech různých tiskáren se v jednotlivých segmentech objevují drobné odlišnosti. Důležitou roli zde hraje struktura, tak zvaná výplň 3D tisků, která se jejich prosvětlením stává důležitým vizuálním prvkem. Tyto automaticky generované struktury, které by při normálních okolnostech zůstaly diváku skryty, jsou odhaleny a utvářejí podobu těchto objektů.

Výstavu organizuje příspěvková organizace Kultura Žďár.


Staňte se členem klubu náročného diváka a získejte slevu na vybrané artové filmy

Kultura Žďár přichází s další novinkou, která udělá radost hlavně filmovým fanouškům.
Od dubna tohoto roku v Kině Vysočina začne fungovat Klub přátel artového filmu (KPAF).
Každý měsíc členům nabídne několik filmů, které cílí hlavně na náročného filmového fanouška.
Jednou měsíčně Klub zařadí exkluzivně film dle výběru filmového znalce Miloše Zabloudila i s jeho úvodníkem, na který byli filmoví fajnšmekři ve žďárském kině zvyklí každý třetí čtvrtek v měsíci.

Filmy s označením KPAF budou zveřejněny vždy na aktuálním programu Kina Vysočina, držitelé členské karty Klubu přátel artového filmu (KPAF) budou mít na označené filmy v rámci členství zvýhodněné vstupné.

Zájemci o členství v KPAF si mohou členskou průkazku vyzvednout na pokladně v Kině Vysočina.

Pokud držitel zhlédne 20 projekcí s označením KPAF a každou takovou návštěvu Kina Vysočina si nechá potvrdit na členskou kartu, dostane dárek v podobě dvou volných vstupenek na libovolný film promítaný v Kině Vysočina. 


 

Pomůžete příspěvkové organizaci Kultura Žďár zjistit zájem o novinku Divadelní předplatné pro seniory?

Příspěvková organizace Kultura Žďár zjišťuje zájem o připravovanou novinku pro seniory Žďáru nad Sázavou a okolí. Ráda by rozšířila stávající divadelní předplatitelské skupiny o skupinu určenou seniorům. Divadelní představení v rámci této skupiny by začínalo v odpoledních hodinách, součástí abonmá by byla tři až čtyři představení. Odhadovaná cena za čtyři představení je cca 1.300,-Kč. Pokud vás nabídka zaujala, prosíme, abyste do konce měsíce března nezávazně svůj zájem oznámili na e-mail: dkzdar@dkzdar.cz, do předmětu e-mailu uveďte: Divadelní předplatné pro seniory.

Nebo můžete vyplnit dotazník, který můžete odevzdat na sběrná místa - TIC nám. Republiky; pokladna DK; Kino Vysočina a také na Městském úřadě.

(dotazník ku stažení a vytištění ZDE)